PragaTravel.cz

Při koupi letenek

 

Na co si dát pozor při koupi letenek

 

Čím dál víc lidí se do cílových dovolenkových destinací dopravují letadly. Ceny letenek jsou mnohdy příznivé, navíc lidé oceňují i výraznou úsporu času než při dopravě „po zemi”.

Češi často nerozlišují, jestli si letenky pořídí na on-line serveru provozovaném přímo leteckou společností, nebo u nějakého prostředníka. Nestarají se o obchodní podmínky, protože se řídí převážně cenou.

 

14. denní lhůta pro vrácení neplatí

 

Ovšem když nastane problém, může být už pozdě. Na letenky se totiž nevztahuje čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez sankce tak, jak je tomu například při nákupu zboží v e-shopech.

„Letenky nemůžete vrátit jako běžné zboží jen proto, že jste si nákup rozmysleli. Podmínky storna nebo změny letenky se u jednotlivých společností liší, většinou bývají zpoplatněny,“ .

Zároveň doporučujeme, abyste v případě, že letecká společnost změnu termínu umožňuje, ji provedli co nejdříve, jinak se může dost prodražit.

 

Co tvoří cenu letenky

 

Základní cena letenky stanovená leteckou společností je takzvaný tarif. Čím je levnější, tím přísnější jsou podmínky pro změnu či storno letenky.

Cenu dále ovlivňují takzvané knihovací třídy vyjádřené písmenem. Nejlevnější letenky omezuje mnoho pravidel, nemůžete je vrátit ani vyměnit, nezměníte datum letu.

Do ceny letenky dále vstupují i letištní a palivové poplatky a také servisní poplatek, což je poplatek za vystavení letenky nebo její změnu. Ten si účtují jak letecké společnosti, tak cestovní agentury. Pokud si letenku koupíte na internetu, servisní poplatek vás vyjde zhruba o polovinu levněji.

V každém případě ale platí, že při nákupu letenky musí být spotřebiteli jasně sdělena konečná cena.

 

Letenku si kupte s velkým předstihem

 

Cena letenky je pohyblivá a v okamžiku nákupu závisí na obsazenosti letadla. Není tedy výhodné čekat na koupi letenky na poslední chvíli. Ušetřit se dá i koupí akčních letenek, jejichž nabídka je ale časově omezená. K jejich zakoupení je někdy nutný okamžitý převod na účet prodávajícího.

 

Všeobecně :

 

Výraz Popis
BSP Billing and Settlement Plan : Výhodný prostředek urychlující a usnadňující tok dat a finančních prostředků mezi cestovními kanceláři a leteckými společnostmi.
Frekvence letů Počet opakujících se pravidelných letů v jednom týdnu a jejich čas odletu a příletu kde 1 je pondělí a 7 je neděle např. níže uvedený let je operován každý čtvrtek a pátek v 7.25 ráno leteckou společnosti ČSA ( OK976 ) do Košic . ...45..  PRG  KSC  0725  0850  OK 976
IATA International Air Transport Association : organizace jejíž poslání je zastupovat, vést a sloužit leteckému průmyslu. Zastupuje 240 leteckých společností, které tvoří 84% pravidelné mezinárodní letecké dopravy.
Pseudocity kód, IATA kód Čtyřmístní a sedmimístní kódy určující cestovní agenturu nebo cestovní kancelář v systému BSP, u letecké společnosti nebo u poskytovatele reservačního systému.
Poskytovatelé leteckého reservačního systému ( GDS ) Galileo, Amadeus, Sabre nebo také Apollo
Code Sharing lety Číslo elektronického dokladu v reservačním systému, který lze vytisknout nesčetněkrát známý jako elektronická letenka. Při ztrátě nebo odcizení dokladu se nemusí cestující strachovat o svém dalším letu vše je uložené v systému jak u letecké společnosti tak u své cestovní kanceláři, která mu letenku vystavila.
Letecké aliance Seskupení více leteckých společností v jedné aliance ke zlepšení a zvýšení služeb klientovi jako je např. společný frequent Flyer program či společné Kód sharové lety…
Frequent Flyer program Bodový systém určený pro stálou klientelu k získání nejen volných letenek, ale také různých výhod na letištích nebo při reservování na čekací listiny …
Chartery Přelet organizovaný cestovní kanceláří, která si pronajme letadlo včetně personálu a služeb k uskutečnění nepravidelná spojení do turistických letovisek.

 

Při rezervaci :

 

Výraz Popis
Apis Informace vložené do reservace. Kromě základních informací jako je jméno, telefon a mail některé země vyžadují vložení níže uvedených informací do reservace :
 • Druh dokumentu k prokázání se na letišti ( Pas, občanka…)
 • Země vydání
 • Číslo dokumentu
 • Datum platnosti
 • Národnost
 • Datum narození
 • Pohlaví
 • Adresa
 • Adresa v destinaci Informace vložené do reservace
 
 • Kromě základních informací jako je jméno, telefon a mail některé země vyžadují vložení níže uvedených informací do reservace :
 
 • Druh dokumentu k prokázání se na letišti ( Pas, občanka…)
 • Země vydání
 • Číslo dokumentu
 • Datum platnosti
 • Národnost
 • Datum narození
 • Pohlaví
 • Adresa
 • Adresa v destinaci
Itinerář Soubor všech segmentů v reservaci
Segment Úsek letu znázorněn v reservaci od bodu A do bohu B bez mezipřistání
Vendor Locator ( PNR ) Po ukončení procesu reservace je cestujícím nahlášen tzv. PNR, kterým se prokazuje cestující při dalším kontaktu s cestovní kanceláři nebo leteckou společností.
Ticket Time Limit ( TTL ) Čas a datum do kdy musí být letenka zakoupená a vystavená jinak je reservace zrušená leteckou společností.
E-ticket Číslo elektronického dokladu v reservačním systému, který lze vytisknout nesčetněkrát známý jako elektronická letenka. Při ztrátě nebo odcizení dokladu se nemusí cestující strachovat o svém dalším letu vše je uložené v systému jak u letecké společnosti tak u své cestovní kanceláři, která mu letenku vystavila.

Queue

Varovný systém používaný zaměstnanci CK nebo let. spol. Ukazuje se v něm všechny reservace u kterých byl změněn čas letu, zrušen let a jiné možné aktualizace. Velice důležité ho kontrolovat vícekrát denně.
UMNR Nedoprovázené dítě, každá letecká společnost má svá pravidla nelze to zobecnit.
Infant Dítě od narození do dvou let. ( v den odletu 2 roky bez jednoho dne ) platí 10% z ceny letenky dospělého a některé taxy, nemá nárok na místo v letadle sedí na klínu.
Child Dítě od dvou let do 12 let ( V den odletu 12 let  bez jednoho dne ) ve většině případů platí 67% z ceny letenky dospělého ne však u Charterových letů a některých nízkonákladových letů

 

Při ocenění reservace :

 

Výraz Popis
Reservační třída Každá ze dvou hlavních tříd v letadle ( Ekonomická a Business ) se v procesu reservace rozdělují na podtřídy označené písmenky . Každá podtřída má svou specifickou cenu a podmínky. Tyto podtřídy lze kombinovat a letecké společnosti je zavírají či otevírají dle obsazenosti letadla a dle činitele rentability letu.
Sunday Rule ( SU ) Podmínka pro získání levnějších letenek, být v destinaci v půlnoci ze soboty na neděli.
Taxy Letištní a palivové poplatky fixní pro každé letiště a každou leteckou společnosti.
Issuing Fee Vystavovací poplatek měnící se dle CK a dle druhu letu zda mezikontinentální či mezinárodní v jednom kontinentu.
Companion Fare ( CMP ) Zlevněné letenky v případě dvou společných cestujících na všech segmentech .
Promo akce

Cenově velice zvýhodněné letenky v určitém období nákupu a odletu.

 

Na letišti :

 

Výraz Popis
Check-in Přijetí cestujících k přepravě. Zahrnuje kontrolu letenky, re­zervace, cestovních dokladě, u klasických dopravců též přidě­lení nebo potvrzení místa, vytištění palubní vstupenky. Český ekvivalent je „odbavení cestujících".
Baggage claim Výdejna zavazadel po příletu letadla; někdy i kancelář pro ře­šení ztráty zavazadel.
Check-in Desk Přepážka na letišti sloužící k odbavení cestujících.
Delayed Flight Zpožděný let.
MCT Minimum connection Time Neboli minimální čas na přestup mezi jednotlivými lety. U každého letiště je jiné ( viz tabulku vybraných větších světových letišť).
SLOT Čas obvykle okolo deseti až patnácti minut kdy musí letadlo opustit letiště.
NOSHO Nedostavení se na letiště v den odletu, vzniká ztráta letecké společnosti a mění se podmínky překnihování letenky. Vždy doporučujeme informovat leteckou společnost nebo cestovní kancelář s předstihem minimálně jednoho dne a změnit nebo zrušit reservaci.
MAAS : Meet and Assist Je služba pro lidé nemluvící anglicky nebo místním jazykem při přestupu na další let, pro starší pomalejší cestující atd.. lze vložit do reservace.
AVIH Zvíře do podpalubí obvykle do 30 Kgs.
PETC Zvíře na palubu obvykle do 8 Kgs dle letecké společnosti.

 

V letadle :

 

Druhy jídel, které lze dle délky letu a společnosti objednat při reservaci :

Výraz Popis
BBML Dětské jídlo ( pro nejmenší )
CHML Dětské jídlo
BLML Nekořeněné jídlo
KSML Kosher jídlo
MOML Muslimské jídlo
SFML Jídlo z darů moře.
VGML Vegetariánské jídlo
VLML Vegetariánské jídlo ovo-lacto neboli vejce a mléčné výrobky
AVML Asijské vegetariánské jídlo
Vytvářím objednávku...